Eng

Es

It

Sp

Подршка развоју земљорадничких задруга

Подршка развоју земљорадничких задруга

Задружни савез Србије у сарадњи са ФАО и Европском банком за обнову и развој, а уз подршку и партнерство општине Горњи Милановац организовао је данас састанак у згради Окружног начелства на тему „Подршка развоју земљорадничких задруга у Републици Србији“.

Општину Горњи Милановац на овом састанку представљали су председник општине Дејан Ковачевић и шеф Канцеларије за пољопривреду Милка Недељковић. Поред представника локалне самоуправе, на скупу су говорили и координатор пројеката ФАО и Европске банке за обнову и развој за Србију Милош Миловановић, затим начелник у Министарству без портфеља др Синиша Перић, представници Задружног савеза Србије Никола Михаиловић и Драган Марковић, као и професор Пољопривредног факултета Владимир Закић. Такође, састанку су присуствовали и представници Регионалног задружног савеза за рашки, расински и моравички округ Стево Радоичић и Предраг Белић, као и директори основаних задруга моравичког и расинског округа.

На састанку било је речи о едукацији када се говори о подршци развоја земљорадничких задруга у Републици Србији, са посебним освртом на неопходност успостављања јединственог и ефикасног система задружне ревизије.

Председник општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић захвалио се свима што су присуствовали данашњем састанку на коме су размењена мишљења о томе како ће се аграрна политика у наредном периоду водити: „Данас се говорило о томе како наши пољопривредни произвођачи могу доћи до значајних финансијских средстава за подизање саме пољопривредне производње. Наравно, локална самоуправа са 50 милиона динара подстицаја пољопривреди на годишњем нивоу покушава да испрати празан простор између субвенција Републике и субвенција које су на међународном нивоу. Ту причамо о ИПАРД субвенцијама које су јако значајне и ми са формирањем пољопривредних задруга можемо да приђемо тим средствима. “ Ковачевић је најавио да ће Задружни савез Србије помагати свим задругама када је реч о аплицирању за одређене програме и да ће они идеје пољопривредника и задругара покушати да предоче у један конкретан програм како би могли да аплицирају за одређена средства. Председник је посебно нагласио да ће општина Горњи Милановац преко Канцеларије за пољопривреду и даље бити правни и стручни консултант свим новооснованим задругама, свим пољопривредним произвођачима како би планским улагањем у аграр дошло до подизања пољопривредне производње. Ковачевић је рекао да је општина Горњи Милановац у самом врху у Моравичком округу када је реч о основаним земљорадничким задругама: „Ми смо до сада на територији општине Горњи Милановац основали пет задруга и то није крај. Увелико се ради, одржавају се трибине на којима пољопривредни произвођачи препознају шта је њихова корист када је реч о укрупњавању поседа, а то је свакако отварање већих могућности код фондова Европске уније. Циљ локалне самоуправе јесте да достигнемо висок степен пољопривредне производње.“

Начелник у Министарству без портфеља др Синиша Перић истакао је да је улога овог министарства у програму подршке развоја земљорадничких задруга пре свега финансијска подршка задругама: „Програм је изашао пре десетак дана и то је наставак програма од прошле године, с тим што су ове године средства знатно већа и она износе 823 милиона динара. За старе задруге је предвиђено 15 милиона динара, за новоосноване 7.5 милиона динара и за сложене задруге тај износ је 60 милиона динара.“

Председник Задружног савеза Србије Никола Михаиловић о тренутној ситуацији у Републици Србији када је реч о задругама рекао је да је један од основних задатака Задружног савеза рад на терену: „ Веома значајно је напоменути да је од почетка године формирано око седамдесет нових задруга. Прошлу годину смо завршили са сто осамдесет и пет новоформираних задруга, преко половине и даље послује што је јако похвално. То је знак да су ситни произвођачи увидели да једино преко задруге могу да створе један задружни производ. Влада Републике Србије је ове године определила четири пута више средства него прошле године, што значи да смо системски урадили добар посао.“

Координатор пројеката ФАО и Европске банке за обнову и развој за Србију Милош Миловановић изразио је велико задовољство што је према његовим речима састанак одржан у Горњем Милановцу био веома добар: „ФАО и Европска банка за обнову и развој у сарадњи са Владом Републике Србије већ две године раде у области задругарства. Сектор задругарства смо препознали као сектор потенцијала у нашој земљи. Са друге стране у овом тренутку, тај потенцијал није искоришћен у мери у којој би могао да буде и због тога смо ми ангажовали одређена финансијска средства, учествовали у изради Закона о задругама и помогли смо у имплементацији овог Закона. Верујемо, а и конкретни примери широм света то и показују, да је задругарство успешан одговор на питање глобализације, да је удруживање пољопривредних произвођача кроз задругу начин на који они могу да преживе и ценовне и квантитативне аспекте конкурентности са којима се сусрећу на тржишту.“

Конкурс је отворен и траје до 15. августа 2018. године. Све заинтересоване задруге могу у сарадњи са Канцеларијом за пољопривреду општине Горњи Милановац или са Задружним савезом Србије да конкуришу.

Previous Сви тимови и расположива механизација на терену

© 2021 Општина Горњи Милановац I Сва права задржана I Веб дизајн: Студио Имплицит I